Levéltetvek a magoncnövényeken
A kártevő jellemzői
Vošky sú najznámejšími a najrozšírenejšími škodcami ovocných drevín. Ich škodlivosť spočíva predovšetkým v tom, že rastlinné šťavy cicajú v takom množstve, že ich nestačia zúžitkovať. Preto lepkavými kvapkami štiav, ktoré prešli ich tráviacim traktom (tzv. medovica) znečisťujú nižšie položené listy, na ktorých sa neskôr rozrastajú čerňovky. Škodlivosť vošiek zvyšuje aj skutočnosť, že sa dokážu v krátkom čase mimoriadne rýchlo premnožiť. Okrem cicania rastlinných štiav škodia aj prenášaním rôznych vírusových chorôb (napr. šarka sliviek). Všetky druhy vošiek prezimujú vo forme vajíčok na jednotlivých druhoch ovocných drevín. Niektoré druhy začiatkom leta preletujú (migrujú) na letné hostiteľské rastliny, z ktorých sa na jeseň vracajú späť na ovocné dreviny a nakladú prezimujúce vajíčka. Iné druhy zostávajú počas celej vegetácie na ovocných drevinách.
ha szeretné megtudni, hogyan védekezhet, és hogyan szabadulhat meg a levéltetvektől a gyümölcsfákon vagy dísznövényeken, olvassa el a vegyszeres és házi készítésű levéltetű elleni permetszereket tartalmazó útmutatónkat.
Az alma levéltetű (Aphis pomi) egész évben károsítja az almafák fiatal hajtásvégeit. A platán levéltetű (Dysaphis plantaginea) az almafa levelein feltűnő deformációkat és vöröses-lilás elszíneződést okoz. A súlyosan károsodott levelek idő előtt lehullanak. A nyár elején vándorol a platánra. A ribiszke levéltetű (Cryptomyzus ribis) a piros ribiszke levelein feltűnő lilás-vörös hólyagokat okoz. A nyár elején vándorol a siketalmafélék családjába tartozó növényekre. A szilva levéltetű (Hyalopterus pruni) a vegetációs időszak alatt nagy telepeket alkot az őszibarack és a szilva levelek alsó oldalán.
ha szeretné megtudni, hogyan védekezhet, és hogyan szabadulhat meg a levéltetvektől a gyümölcsfákon vagy dísznövényeken, olvassa el a levéltetvek elleni vegyszeres és házi permetszereket tartalmazó útmutatónkat.