+421 915 420 295 +421 915 420 295 | H - P 9:00 - 16:00
Facebook Twitter Youtube Instagram
Olcsó spray-k - webáruház
0
Kosár
Košík
0 Ft

Menu
Hírek » Hogyan lehet végleg megszabadulni az almavirágfoltosságtól?

03.04.2020

Hogyan lehet végleg megszabadulni az almavirágfoltosságtól?

Kvetovka jabloňová - škodca

Atavasz a kertben minden érzékszervünknek ünnep. A gyep-, dísz- és gyümölcsfák egyaránt felébrednek a nyugalmi időszak után, ami minden lelkes kertész számára kihívást jelent, hogy segítse őket a regenerálódásban. Atavaszi kerti munkák a különböző fafajokon áttelelő kártevők elleni védekezés vagy irtás szempontjából is igényesek. Eddig például talán a legkevésbé sem volt szó a gyümölcsfák széles körben elterjedt kártevőjéről, az almavirágfúróról, de ez ebben a szezonban gyökeresen megváltozhat. Hogyan lehet tehát a leghatékonyabban védekezni ellene a gyümölcsfák ellen?

Azalmavirágfúró (Anthonomus pomorum) közismerten csúnya barnulást és a virágrügyek fokozatos kiszáradását okozza. Bár ez a kártevő nem nő 4,5 mm-nél nagyobbra, tavaszi aktivitása csökkentett almatermést okozhat. "Tenyésztőhelyük" is a hűvösebb tavasz, ami lehetővé teszi a nőstények számára, hogy intenzívebben rakják le tojásaikat a még fejletlen rügyekre.

A lárvák kikelése után avirágbimbó belsejét elrágják, így a virágrügyek nem nyílnak ki, kiszáradnak és felveszik jellegzetes félgömb alakjukat.

Larvy kvetovky jabloňovej cudzopasia na kvete jablone

Miután a lárva bebábozódik, a kifejlett bogár nagyon rövid időn belül kikel, leveleket és gyümölcsöket fogyaszt. Kora ősszel a fa leveleibe vagy kérgébe bújik, és ott várja meg, amíg a hőmérséklet ismét 10 °C fölé emelkedik. A kártevő jellemzőiről és életciklusáról bővebben is olvashat a Betegségek és kártevők katalógusunkban.

Megelőző intézkedések

Azelső ökölszabály, hogy az őszi és kora tavaszi takarítási munkálatokat a lehető legjobban végezze el. Mielőtt teleltetné a kertjét, mindenképpen gereblyézze össze azokat a lombozatokat, amelyekben ez a kártevő a legnagyobb valószínűséggel megbújik.

Még a nagyobb kerti területeken sem okozhat gondot, ha extra széles gereblyét használ az új, tömör alumínium nyéllel. A gereblye lapjának legalább 65 cm szélesnek kell lennie, és a jobb hatékonyság érdekében válasszon olyan modellt, amelynek legalább 27 lapos "ujja" van. Ez csökkenti a gereblyézett levelek lecsúszásának kockázatát.

Tippünk
pohľad na plody jablone - jablká A leveleketkésőbb hatékonyan felhasználhatja a kertbensaját komposzt készítéséhez . Természetesen az optimális nitrogén- és széntartalom megtartása mellett. A komposztálás egyéb fontos alapelveiről ebben a blogban már tájékoztattuk. Az almavirág-rovarral kapcsolatban különösen óvatosan bánjon a nitrogénműtrágyák használatával. Ezek nagymértékben elősegítik a fiatal zöld hajtások növekedését, ami nagyon vonzó a rovarkártevők számára.

Akülönböző rovarölő és szívó rovarok elleni rovarölőés atkaölő szer ekhasználata előtt védje az almafákat jelentős magnézium tartalmú lombtrágyával, amely a talajba is alkalmas felső trágyázásra.

A kalcium lidock szintén hatásos e kártevők ellen, de kissé nehezebb alkalmazni. Nem szabad könnyű homokos talajokon ésnagy csapadékkal sújtott területeken használni, mivel ez növeli a hatóanyagok kimosódásának kockázatát.

Zahradkár odstraňuje lístie zo záhrady hrabľami

További gyakorlati ajánlások

Ha kizárólag az almafák bogarak elleni védelmére helyezzük a hangsúlyt, nem szabad megfeledkezni az öreg kéregmechanikus lekaparásáról. Fontos, hogy télen tisztítsuk meg, mivel a fagy hatására lehámlik, és így megfelelő telelési körülményeket teremt a különböző kártevők számára.

Az almavirágfoltosság ellenilegrégebbi mechanikai védekezésekegyike , amelyet a törzsek fehér festékkel való kezelése követett. Ez minimálisra csökkentette a napfény hatását a törzs repedezett részein és a még nagyobb károsodást.

Az öreg kéreg megtisztításakor használjon kaparót vagy drótkefét, de nagyon lassan haladjon. Ellenőrizze, hogy nem kaparta-e le a fiatal kérget. Minden sérült területet fertőtlenítsen megfelelő gyümölcstörzsbalzsammal, alá terített fehér lepedővel.

Postrek ovocného stromu proti škodcom
A fertőzött kártevőket égesse el, de semmiképpen ne használja fel a komposzt részeként vagy a különböző biotrágyákban. Az almafa virágzásáig folyamatosan rázza le a kártevőket, lehetőleg délután, amikor a levegő hőmérséklete a legmagasabb.

Kémiai intézkedések

Azáttelelő kártevők elleni kémiai kezelésekkiválasztásakor ne csak a rovarölőszer arányára, hanem az olajkomponensre is összpontosítson. Ezáltal hatékonyabbak lesznek az egyes kártevők motoros és légzőszervi apparátusára. A hatóanyagok megfelelő kombinációja elősegítheti, hogy a fák felületén folyamatos filmréteg alakuljon ki, amely megakadályozza a nőstények további peteérését.

Figyelem:
A vegyszeres kezeléseket csak a virágrügyek enyhe rózsaszínű rügyfakadás után szabad elvégezni, almafákon pedig közvetlenül a virágzás előtt. A levegő hőmérsékletének 15°C körül kell lennie, hogy a kártevők aktiválódása maximális legyen, és így megsokszorozódjon a pusztító hatás. Ezeket és más tavasz előtti kezeléseket gyümölcsfákon akkor végezze el, amikor nincs szél, és minimalizálja a vízzel való érintkezést. A gyümölcsfák permetezéséről ebben a blogban már többet megtudhatott, vagy az alábbi videóval kiegészítheti ismereteit.

Utolsó tanácsok

Plody hrušky na ovocnom strome

Sok kertész tévesen összekeveri agyümölcsfák almavirág- és körtebogár elleni védekezés jellemzőit, módját és intenzitását. A körtebogár lárvái késő ősszel és a tél folyamánkelnek ki . A lárva a rügy belsejében bábozódik. A kifejlett bogár a kikelés után lyukat rág és tovább táplálkozik a körtefák levelein és hajtásain.

Mivel a nőstények körülbelül ősz végétől rakják le petéiket , javasoljuk, hogy használjunk olyan megelőző készítményt, amely erős hatással van más körtekártevők ellen. A körtevirágbogár több szakértő szerint is veszélyesebb, mivel mélyebben mar, és szó szerint pusztítást végez a fákon.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy a kertben könnyelműen kellene elvégezni minden munkát, és minden fát folyamatosan és egész évben védeni a kártevők ellen.

A cikk szerzője

Mgr. Lenka Krčmáriková

Mgr. Lenka Krčmáriková

Záhradkárstvo je mojím koníčkom už niekoľko rokov. Často mávam dilemu vo výbere vhodného postreku proti škodcom v našej záhrade. S eshopom lacnepostreky.sk som začala spolupracovať v septembri 2019 ako obsahový manager. S mojím tímom hľadáme komplexné odpovede na vaše otázky. Nenašli ste, čo ste hľadali? Ozvite sa mi na poradna@lacnepostreky.sk a možno práve váš problém bude témou ďalšieho blogu.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is  

Ajánlott készítmények