0915 / 420 295 0915 / 420 295 | H - P 9:00 - 16:00
Facebook Twitter Youtube Instagram
Olcsó spray-k - webáruház
0
Kosár
Košík
0 Ft

Menu
Hírek » Almafa gondozása lépésről lépésre: hogyan kell ültetni, metszeni és trágyázni?

17.04.2023

Almafa gondozása lépésről lépésre: hogyan kell ültetni, metszeni és trágyázni?

Vágyik arra, hogy a saját kertjében sétálva felnyúljon a fák lombkoronájába, és leszakítson egy friss, érett almát? Olvassa el, hogyan ültesse el megfelelően az almafát, és hogyan ápolja, hogy a kívánt édes termést hozza. Tudja meg, milyen termékek segítik az egészséges növekedést, és védik meg a kártevőktől.

Jablká na jabloni v sade

Az őshonos almafa egy gyönyörű fa, amelyet viszonylag könnyű termeszteni és megfelelő körülmények között nevelni, éppen ezért az egész területünkön virágzik. Bármelyik kertet feldobja, és finom, vitamindús gyümölcsökkel jutalmazza meg Önt. Nézzük meg lépésről lépésre, mit kell tudnia az almafa gondozásáról, hogy a legjobb feltételeket biztosítsa a növekedéséhez.

Hogyan válasszunk megfelelő almafát?

Számos almafafajta közül választhatunk, de javasoljuk, hogy az almarothadásnak, e fák egyik leggyakoribb betegségének ellenálló fajták egyikéhez nyúljunk.

A régebbi almafafajták általában önbeporzóak, tehát szükségük van egy másik fajtára is a közelükben, amely egyszerre virágzik. Manapság azonban már sok önbeporzó fajta is van a piacon, így csak egy fajtára van szükség.

Almafák alanyonként

A gyümölcsfának azt a részét, amely a gyökereket és esetleg a törzs alsó részét alkotja, gyökérzetnek nevezzük. Ez az egyik legfontosabb szempont az almafa kiválasztásakor. Közvetlen hatással van arra, hogy a fa milyen gyorsan nő, milyen magas lesz, és mikor kezd termést hozni.

Mladé jablone po výsadbe

A leggyakoribb alanyok, amelyekkel találkozhat:

  • M26 - szalmás növekedésű, gazdag gyökérzettel, korai terméskezdéssel és magas gyümölcsminőséggel. Alkalmas karcsú orsó alakú fák nevelésére. A fák akár 3 méter magasra is megnőhetnek.
  • M9 - a legelterjedtebb faj, lassabb növekedésű, korábban termőre fordul, de érzékenyebb a szárazságra. Szintén alkalmas oszlopos fajták termesztésére. 1,8-2,4 méter magasra nő.
  • MM106 - közepesen erős növekedésű, 3 év után kezd termőre fordulni, 4,5-5 méter magasra is megnőhet, klasszikus koronaformával.

Almafák érési időszak szerint

Az érési időtől függően az almafákat nyári, őszi, kora téli és késő téli fajtákra osztjuk:

  • anyári almafák termése azonnali fogyasztásra alkalmas (augusztus közepe körül),

  • az őszi almafák a szüret után 2-8 héttel (augusztus vége-szeptember közepe) érik be fogyasztásra,

  • akora téli fajták gyümölcse 8-12 héttel a betakarítás után (szeptember vége) fogyasztásra alkalmas,

  • akéső téli almafajták almái hosszú távú tárolásra alkalmasak a betakarítást követő 12-24 hétig (szeptember vége).

Jablká a listy na jabloni pokryté ľadovými kryštálmi

Az almafa ültetése

Az almafa ültetésénél fontos odafigyelni a megfelelő hely kiválasztására, az időzítésre és a pontos eljárásra. Mindezt a következő sorokban végigvesszük.

Hová ültessük az almafát?

Az ideális hely egy napos, meleg, állandó szélnek nem kitett hely . A talaj legyen könnyű, vízáteresztő, tápanyagokban gazdag, nedves, de nem túl nedves. Optimális, ha semleges vagy enyhén savas.

Mikor ültessünk almafát?

Az almafa ültetéseősszel ajánlott - október végén vagy novemberben. A fa hasznát veszi a téli hónapokban kapott nedvességnek. De máskor is ültethetjük, akár áprilisig.

Hogyan kell almafát ültetni?

A legegyszerűbb módja az almafa nevelésének megkezdéséhez, ha fiatal, ültetésre kész fát vásárol. Most pedig nézzük át lépésről lépésre, hogyan kell helyesen elültetni.

  1. Ássunk gödröt - a kiválasztott helyen ássunk egy gödröt, amelynek két-háromszor nagyobbnak kell lennie, mint a fa gyökérzete. A kiásott földet tegyük félre, keverjük össze jól bevált komposzttal, és később használjuk fel a gödör feltöltéséhez.

  2. gyökérkezelés - távolítsa el a gyökérzetből a sérült vagy rothadt gyökereket. A megmaradt erősebb gyökerek csúcsát vágja le, ami javítja a növény vízellátását és segíti a gyorsabb megtelepedést.

  3. A fa áztatása - áztassa be a fát vízbe áztatva, hogy elegendő vizet kapjon (legalább 2, legfeljebb 24 órán keresztül).

  4. Támasztó karó - a fiatal almafának támasztékra van szüksége, amit a gödör közepére helyezett fa karó biztosít. Ha a karó alsó végét tűz fölött megperzseljük, tovább bírja.

  5. A fa ültetése a gödörbe - a gödör aljára szerves anyagot - komposztot vagy jól megrothasztott trágyát - adjunk, és helyezzük a facsemetét a karó mögé. Fokozatosan adjunk földet a gyökerekhez, és rázzuk meg a facsemetét, hogy jól bejusson a gyökerek közé.

  6. Tompítsa a földet - a maradék földet úgy adagolja, hogy az oltási pont 10-12 centiméterrel a föld felett legyen.

  7. Az almafa lekötése - ezután egyszerűen kötözze a fa törzsét a karóhoz. Ne csináljon nyolcas alakot, hogy ne fogja meg a növényt, ha leesik, így légrés keletkezik a talajban alatta.

  8. Öntözés - öntözze meg a fát így legalább egy vödör vízzel, és hagyja, hogy a víz jól beszívódjon. Ez megkönnyíti a talaj tapadását a gyökerekhez. Az öntözés után ajánlatos egy réteg általános műtrágyával bekenni a talajt.

  9. Töltse vissza a talajt - majd töltse vissza és döngölje meg a maradék talajt.

  10. Ültetés utáni metszés - az ültetés utáni metszés eltávolítja a felesleges hajtásokat, és irányítja a fa jövőbeli növekedését.

Az almafa metszése

Az almafa metszése fontos tevékenység, amely befolyásolja a fa koronájának végső formáját, valamint az érő gyümölcsök minőségét. Az ültetés után az ültetés utáni metszést végezzük el, hogy a csemetének megadjuk az alapformáját.

 

TIPPÜNK

Ha ősszel ültetünk almafát, javasoljuk, hogy az ültetés utáni metszéssel várjunk tavaszig, mivel a metszés télen nem biztos, hogy jól begyógyul.

 

Afa ültetését követő első három-négy évben úgynevezett ápolóvágásokatvégeznek , hogy szilárd, túlfényes koronát hozzanak létre, amely a jövőben termést fog hozni.

Amikor az almafa termést kezd hozni, csak fenntartó metszéstvégeznek , hogy eltávolítsák a beteg, sérült vagy megvastagodott ágakat. Ezt szükség szerint, ideális esetben kétévente végzik.

Hogyan kell metszeni az almafát?

Azültetés utáni metszést úgy végezzük, hogy kiválasztunk egy "középhajtást" - egy merőlegesen növő hajtást és három-négy, legalább 10 centiméter távolságban oldalirányban növő hajtást. A kiválasztott hajtásokat úgy metszük meg, hogy csak 2-3 rügy maradjon, az utolsó felfelé mutat. A középhajtásnak legalább 10 centiméterrel túl kell nyúlnia az oldalhajtásokon. A megmaradt hajtásokat teljesen eltávolítjuk.

A következőévben a középhajtást úgy kell visszavágni, hogy az túlnyúljon az oldalágakon. Ezeken a legkülső, merőlegesen felfelé mutató hajtásokat kell eltávolítani.

A harmadik évben a koronát tovább alakítjuk, eltávolítva a koronába növő, keresztirányú vagy más módon megvastagodó hajtásokat. Az oldal- és gyökérágakból kinövő ágakat meghagyhatjuk, ha van helyük a növekedéshez, vagy teljesen eltávolíthatjuk őket.

Azúj emeletet úgy alakítsa ki, hogy a középtörzsből növőleveleket úgyválasztja ki , hogy azok legalább 50 centiméterrel magasabbak legyenek, mint az utolsó alsó ág, majd az ültetés utáni metszéshez hasonlóan válassza ki rajtuk a legmegfelelőbb leveleket, és metszse vissza őket.

Strihanie jablone na jar

Mikor kell megmetszeni az almafát?

Akoronaalakító, karbantartó és fiatalító metszés legjobb ideje a tavasz előtti időszak. Az egyéves fán termő fajtáknál (például a Ruby) a nyári metszést is május végén vagy június elején kell elvégezni. Más fajtáknál is alkalmazható, ha ritkítani kell a koronát vagy lassítani a fa növekedését. Ez a megvastagodó hajtások eltávolításával történik.

A terméskötődés csökkentése

Ha azt szeretnénk, hogy az almafa elég nagy legyen ahhoz, hogy jól érjen, akkor a termésmennyiséget is csökkenteni kell. Ezt úgy végezzük, hogy a fejlődő almák egy részét eltávolítjuk, hogy egy almasorban legfeljebb két alma maradjon.

Az almafa trágyázása

Ahhoz,hogy almafánk megfelelően fejlődjön, rendszeresen el kell látnunk a szükséges tápanyagokkal, például nitrogénnel, kalciummal, foszforral, káliummal és magnéziummal. A káliumot és a foszfort már az almafa ültetésekor hozzáadhatjuk a talajhoz. Ezt legegyszerűbben NPK-trágyával tehetjükmeg , amelyet ősszel, majd tavasszal ismét a talajba juttatunk.

Fontos továbbá, hogy rendszeresen adjunk a talajhoz humuszt, például lótrágyából. A jó minőségű trágyázáshoz azonban jól használható az öregített komposzt hozzáadása is. Ennek képződését komposztgyorsító hozzáadásával ösztönözhetjük.

Kártevők és betegségek elleni védelem

Az almafákat fenyegetőkártevők és betegségek listája meglehetősen terjedelmes. A természetnek és a modern tudomány segítségének köszönhetően azonban jól megelőzhetők. Most közösen áttekintjük a leggyakoribbakat, amelyekkel találkozhat, és ajánljuk a megfelelő permetszereket, valamint azt, hogy mikor permetezze almafáit.

Almafűrészlepke

Ez a leggyakoribb oka az almafoltosságnak. A lárvák belülről rágják a gyümölcsöt, amely így jellegzetes sebhelyet kap a felszínen. Az így fertőzött gyümölcs idő előtt lehull.

A virágzás előtt kb. 10 nappal a fára szórt fehér ragasztópálcikákhatásosak e kártevő ellen. Megfelelő vegyszeres védekezés például a Neemazal TS.

Almabogár

Az almabogár másik gyakori terjesztője, ezek a férgek a leveleken vagy a gyümölcsökön kelnek ki, és kívülről a gyümölcs belsejébe fúródnak.

Megelőzésként a Piliarca ellen használt termékekhez hasonló termékek hatékonyak. A védekezést szükség szerint kell alkalmazni, leggyakrabban május végén és június elején vagy július végén.

A levéltetvek

Ezek a kártevők gyakran támadják meg a gyümölcsfákat, károsítják a leveleket és a fiatal levélkéket, aminek következtében a fák elkókadnak és nem növekednek kellőképpen.

Megelőző intézkedésként fontos a levéltetvek elleni védekezés a tavasz előtti időszakban, amikor a telelő levéltetvek petéi elpusztulnak. APirimorpéldául nagyon hatékony , ugyanakkor nem pusztítja el a hasznos szervezeteket.

Afentieken kívül vannak még más kártevő fajok is, de ezek a legelterjedtebbek, a többieket pedig akelés előtti permetezéssel kell kezelni.

Almabetegség

Ez az almafa egyik legsúlyosabb betegsége, amely a leveleket és a gyümölcsöt egyaránt érinti. A Venturia inaequalis nevű gomba okozza, és először a leveleken megjelenő, nem feltűnő barnászöld foltokban nyilvánul meg, amelyek fokozatosan elhalnak. A gyümölcsön is megjelennek a barnászöld foltok, amelyek fokozatosan rühessé válnak, és az alma kipukkadását okozhatják.

Jabloň postihnutá chorobou

Számos jelenlegi almafajta ellenálló ezzel a betegséggel szemben (pl. Topaz, Rubinola stb.), de mások esetében elengedhetetlen a megfelelő permetezés. Használhatunk például Bellisgombaölő szert vagy az Altela biológiai terméket.

Permetezzen közvetlenül a virágzás előtt és röviddel utána, majd nyáron a nagy esőzések idején, körülbelül 10-14 naponta.

Alma lisztharmat

Az almafák fehérpenészének is nevezett gombás betegség, amely az almafák leveleit, hajtásait, virágait és néha a gyümölcsöt is érinti. A fertőzött levelek és hajtások fokozatosan elhalnak.

Autor článku

Mgr. Lenka Krčmáriková

Mgr. Lenka Krčmáriková

Záhradkárstvo je mojím koníčkom už niekoľko rokov. Často mávam dilemu vo výbere vhodného postreku proti škodcom v našej záhrade. S eshopom lacnepostreky.sk som začala spolupracovať v septembri 2019 ako obsahový manager. S mojím tímom hľadáme komplexné odpovede na vaše otázky. Nenašli ste, čo ste hľadali? Ozvite sa mi na poradna@lacnepostreky.sk a možno práve váš problém bude témou ďalšieho blogu.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is  

Ajánlott készítmények

Skladom podľa variantu
*****
Hostic npk műtrágya guanóval
2 030 Ft
 ks 
+
-
NPK szerves trágya guanóval és ipari úton előállított összetevők hozzáadása nélkül. Univerzálisan használható az egész kertben.
Na sklade > 20 ks
*****
Lótrágya "Vanov"
2 110 Ft
 ks 
+
-
A lótrágya granulált (pelletált) termék, amely a vízzel érintkezve megduzzad, és így fokozatosan tápanyagokat szabadít fel. A trágya természetes módon növeli a talaj humusztartalmát,
Skladom podľa variantu
*****
Tehéntrágya agro en
1 450 Ft
 ks 
+
-
Tisztán természetes - szerves trágya, amely az egész kertben használható a virágok és dísznövények számára, de különösen a gyümölcsök és zöldségek egészséges táplálására.
Na sklade > 20 ks
*****
Ragasztólemezek fehér biotomális
1 855 Ft
 ks 
+
-
Biológiai védelem szilvában a szilvafűrészlepke és a sárga fűrészlepke ellen, almafában az almafűrészlepke ellen és káposztafélékben a káposztafélék virágfoltossága ellen.
Skladom podľa variantu
*****
Neemazal TS
2 955 Ft
 ks 
+
-
A levéltetvek, lisztbogarak, poloskák, tripszek, molyok, atkák, lárvák és horogférgek elleni készítmény az Antelaea azadirachta trópusi fa magjából nyert növényi kivonat formájában.
Skladom u dodávateľa
*****
Pirimor 50 wg
41 540 Ft
 ks 
+
-
A PIRIMOR 50 WG egy permetezhető, szelektív, aphicid hatású termék, amelyet a szívó rovarok levéltetvek elleni védekezésre terveztek a mezőgazdaságban és az erdészetben.
Skladom podľa variantu
*****
Komposztgyorsító
1 830 Ft
 ks 
+
-
A komposztgyorsító a kertekből és a háztartásokból származó összes szerves hulladékot hasznosítja.
Na sklade 1 ks
*****
Új
Komposztgyorsító folyadék
2 580 Ft
 ks 
+
-
A folyékony komposztgyorsítót a komposztok érésének felgyorsítására tervezték.

Sütiket használunk

Webáruházunk sütiket használ, amelyek elengedhetetlenek a weboldal megfelelő működéséhez. Ezen kívül anonim elemzési célokra is használunk sütiket, hogy jobban megértsük az Ön preferenciáit és javítsuk szolgáltatásainkat. Ha nem ért egyet ezeknek a sütiknek a használatával, akkor elutasíthatja azokat. Az Ön döntése nem befolyásolja a webáruház alapvető működését.

Részletek megtekintése