02.02.2020
A ciprusfák sárgulása és egyéb gyakori betegségei
A ciprusok jellegzetessége a különböző formájú, méretű és színű - a világoszöldtől az ezüstkékig terjedő - sűrű tűleveleik. Gyönyörű sövényfák, míg az alacsonyabb vagy törpe fajták dísz- és sziklakerteket szépítenek. A ciprusoknak kellemes illatuk van, amely annál intenzívebb, minél egészségesebbek és tápláltabbak. Hogyan ápoljuk őket a legjobban, hogy megelőzzük a leggyakoribb betegségeket?
Mik azok a ciprusfák?
Mivel a legtöbb ciprusfa eredetileg elszigetelt területeken, korlátozott, kis egyedszámbannő, ezért nehéz számon tartani őket. A mi területünkön a Lawson-féle ciprus, törpeciprus vagy borsóciprus fajták vonzó oszlopos szoliterfái, amelyek akár 2 m magasra is megnőhetnek. Fagyállóak (-10 és -15 °C között), de nem sokáig, és kevésbé bírják a közvetlen napsütést és a szelet.
7 ok, amiért a ciprusfák sárgulnak és a leveleik barnulnak
Mielőtt bármilyen probléma adódna az ültetéssel, figyelembe kell venni az aktuális ültetési körülményeket. 2-3 év után aciprusfák nagyon nagyra nőhetnekegy sövényben, amelyek egymástól elszívhatják a tápanyagokat.
1. Elégtelen távolság
A ciprusokatmegfelelően helyezze el az ültetési terület és más területek között, valamint maguk a tűlevelűek között. Az ültetési terület tágassága és a minimális zavarás jelentős hatással van az egészséges fejlődésükre.
TIPPÜNK - Javasoljuk, hogy vegyszer használata nélkül, kioldó mechanizmussal rendelkező teleszkópos tépőgépet használjunk. Az első ültetéskor ássunk egy teljes hosszúságú gödröt, és ültessük elég mélyre, hogy a gyökérzet a talajszint alatt legyen.
A ciprusok számáraa legtáplálóbb szubsztrátum egyenlő aránybanföldből, tőzegből és homokból áll . A díszfajtáknak is legalább minimális távolságot adjon. Rendszeresen metszse, ne metszze meg őket. Ezzel elősegíti a tömörséget és az egészséges, sűrű növekedést.
2. Sárgulás és fokozatos barnulás mint természetes fejlődési szakasz
Mivel a fokozott növekedés és sűrűség révén sokkal több tápanyagot fogyasztanak, több természetes fényre és levegőre is szükségük van. A fotoszintézis folyamatai azonban csak a táplált részeken zajlanak, a többiek e hiány következtében fokozatosan elsárgulnak. Kicsit fel lehet őket élénkíteni , például nagyon gondos metszéssel.
3. Rossz öntözőrendszer
Aleggyakoribb okok a nyári túlzott szárazság, a tűlevelűekre érkező közvetlen napsugárzás és az elégtelen vagy helytelen vízellátás. A ciprusokat gondosan öntözze, és az ültetés után és a gyökeresedésig ellenőrizze a talaj nedvességét.
Télen is rendszeres öntözésre van szükségük, azonban a víz ebben az időszakban sokkal nehezebben jut el a gyökerekhez.
A mi tippünk - Használjonegy kézreálló és kézreálló kültéri szerszámkészletet akapálás nehéz munkájához . Így sokkal könnyebb lesz a ciprusok vastag törzse körül kapálni.
4. Tápanyagok hiánya
A tűlevelűek termesztésénél különösen népszerűvé vált afák rozsdásodásánakfogalma . A fák zöld részei a magnézium és más ásványi anyagok hiánya miatt sajátosan (marginálisan vagy nagyobb területen) elszíneződnek . A megfelelő készítmény egy többkomponensű NPK műtrágya kénnel és magnéziummal. Ezen összetevők kombinációja pozitívan hat a fotoszintézis folyamataira. A tűlevelűek így gyomnövényeik ellenálló képességét növelik. Egy másik tipp a keserűsó és a bór keveréke a rothadási folyamatok csökkentésére. Közvetlenül az érintett részekre permetezve azonnali hatást fejt ki.
5. (Újra)megtermékenyítés
Nem tanácsos a ciprusfáknak az ültetéssel egy időben mesterséges tápoldatozást adni. Ideális esetben 4-6 héttel az ültetés után , vagy várjunk a következő szezonig. Fontos, hogy a gyomnövények még a tél előtt beérjenek a magasabb kálium- és foszforarányú műtrágyákkal . Így a legkeményebb fagyok idején is jó állapotban maradnak.
6. Különböző gondozási követelmények télen
Télen a ciprusok leggyakrabban kiszáradnak a talajnedvesség gyenge pótlása miatt. Ezt már az első olvadás után is figyelembe kell venni, különösen, ha szeles az idő.
Védje asövényben lévő ciprusfákat az útszóró só hatásától. A jelentős felmelegedés és az azt követő kemény fagyok is okozhatnak kipusztulást . Vágja le a sárguló gallyakat.
Acserepes ciprusokat a gyökérzet védelmére juta-, cikória- vagy szalmaréteggel védje a fagy ellen.
Tippünk - Használhat hőszigetelő fedelet a cserepekre. Vigyázzon, hogy ne használja őket olyan helyen, ahol nedvesek lehetnek, és így felgyorsíthatják a rothadási folyamatot.
7. Kártevő fertőzés
Apillangó lárvákfokozott kockázatot jelentenek , károsítják a külső gátjukat, és így elősegítik a kiszáradást. Ezért megfelelő megelőzésként rovarölő permetszert használjunk. E permetszerek hatása a károsodott részeken való lefedettségétől is függ, nem csak a külső hatásokkal (pl. esővízzel való lemosás) szembeni saját ellenálló képességüktől.
Egyéb gyakori betegségek és kártevők
Szívósságuk és könnyű termeszthetőségük ellenére a ciprusok gyakran súlyos betegségeknek esnek áldozatul. Ezek egyike a gyökérnyak fokozatos barnulása és rothadása. A legrosszabb stádiumban a gyökerek teljes szétesése következik be. Fontos óvintézkedés, hogy a ciprusokat ne ültessük olyan területekre, ahol nem megfelelő a vízelvezetés. A nedvesebb talaj ba ültetéskor különösen kerülni kell a nedves talajt .
Aciprusfák nagyon érzékenyek a gombaspórákra, amelyek a hajtások elhalásához vezethetnek. Ez főként télen következik be, ezért nagyon fontos, hogy a metszést megfelelően és időben elvégezzük az őszi időszakban.
Gyakori kártevő a tujaatka , jellegzetes szürke pókhálójával. A tuja atka ugyanolyan károsító, amit a szárnyán lévő három jellegzetes csík jelez. Sokkal hatékonyabb a sárga ragasztólemezek használata az elriasztására, amelyet a virágok jellegzetes színe vonz. A tuja atka azért is veszélyes, mert szó szerint kis alagutakat épít a gallyakban, ami a tűlevelek fokozatos pusztulását okozza.
A különbség a tuja és a ciprus között
Mindkét növényt sövényként szokták ültetni. Ha a körülmények kedvezőek, körülbelül ugyanolyan gyorsan nőnek. Körülbelül ugyanolyan magasra nőnek. A tuják Smaragd, a Columna és a Millwort keskenyebb term etűek a ciprusokhoz képest, így sövénybe ültetve kevesebb helyet foglalnak el. Általában a kertészeknek jobb tapasztalata van a tuják ültetésében, mint a ciprusokéban, különösen a gyökérlabdás növények ültetésében. A ciprusok (különösen a Van Pelts Blue és a Columnaris) földlabdás ültetésénél nagyobb az elhullás valószínűsége.
Az idősebb, de a fiatal, legyengült ciprusfák is különösen különleges gondozást igényelnek. Minden észrevehető változást nem szabad alábecsülni, hanem azonnal cselekedni kell. Ha egyedül nem boldogul, szakértő termesztőink csapata szívesen segít Önnek :)
Autor článku
Líbil se Vám článek? Podělte se s ostatními