+421 915 420 295 +421 915 420 295 | H - P 9:00 - 16:00
Facebook Twitter Youtube Instagram
Olcsó spray-k - webáruház
0
Kosár
Košík
0 Ft

Menu
Hírek » Ribizli újratelepítése: Univerzális minta

08.11.2022

Ribizli újratelepítése: Univerzális minta

Egykis édes-savanykás gyümölcs, mely oly népszerű a kertjeinkben! Ha maga is szeretne bőséges ribizlit termeszteni, olvasson tovább. Kezdjük azzal, hogy a ribiszke különböző fajtáit a Ribes nemzetség különböző fajaiból nevelik - és ezért eltérőek a termesztési és gondozási feltételeik. Ebben a cikkben megkülönböztetünk piros, fekete és fehér ribizlit.

presádzanie ríbezlí

A ribiszke megfelelő termőhelye

Aribizli olyan helyen érzi jól magát, aholnem fenyeget a késő tavaszi fagyok veszélye. Apiros és a fehér ribiszke jobban érzi magát a magasabban fekvő, 6-8 °C-os éves átlaghőmérsékletű és sok nedvességgel rendelkező területeken.

Magas páratartalomra van szükségük, különösen a virágzás időszakában, és a részlegesen árnyékos helyeket is elviselik. A fafagyra nem olyan érzékenyek, mint a fekete ribiszke.

Afeketeribizli napos fekvést igényel, és a legjobban az alföldi, fagymentes, 7-9 °C-os éves átlaghőmérsékletű területeken fejlődik.

A feketeribizli termesztésére alkalmas talaj

Afeketeribizli sekély gyökerű fa, és humuszban gazdag, gazdag termőtalajt igényel. A piros és a fehér ribiszkének nehezebb, enyhén savanyú reakciójú, kellő nedvességgel ellátott talajra van szüksége.

Afekete ribiszkének melegebb, semleges vagy enyhén lúgos reakciójú, kevesebb nedvességgel ellátott talajra van szüksége. A talaj nem lehet túl nedves, és a talajvízszint nem lehet 0,9 m-nél mélyebben a talajszint alatt.

A ribizli szaporítása és átültetése

A legtöbb fajta fás vagy lágy zöld dugványozássalszaporítható . A nehezebben szaporítható fajokat ásással, merítéssel vagy merusal oltással szaporítják - ezt a módszert a faformánál is alkalmazzák.

Aribiszkét leginkább cserjeként érdemes termeszteni, ebben a formában könnyen fiatalodik és hosszú ideig (jó gondozás mellett akár 40 évig is) eláll. A ribizli faformája gyorsabb elöregedésre hajlamos.

ako presadiť ríbezle

Ültetési távolság

Aribizli ültetésekor vagy átültetésekor fontos , hogy az egyes növények között a szükséges távolságot tartsuk be. Milyen távolságra ültessük a ribizlit? A fehér és a piros ribizli palántáit 1,5-2 méter , a fekete ribizli palántáit pedig 2-3 méter távolságra ültessük egymástól. A fás ribiszkét 1 méter távolságra ültessük egymástól és legalább 0,7 méterre a járdától.

Ültetés és gondozás ültetés után

Aribiszke kora tavasszal rügyezik, ezértősszel ültessünk 1-2 éves, kellően erős palántákat . A talajba ültetés előtt vágja vissza a túl hosszú és sérült gyökereket, 3-5 erős hajtást hagyva meg . A palántákat 40 centiméter mély és 40 centiméter átmérőjű lyukakba ültessük. Minden hajtást földdel kell betakarni a talajnál, hogy saját gyökereket képezhessenek - ez lehetővé teszi a későbbi fiatalítást.

Az ültetés után komposztot tegyünk a lyukakba, végül a palántákat fedjük be egy halom földdel. Ezt tavasszal gereblyézze le, és a hajtásokat vágja vissza 2-3 rügyre. A vegetációs időszak alatt a talajt fellazítjuk, öntözzük, elvetjük..., majd ősszel ismét felhalmozzuk.

Amásodik évben , tavasszal azerős hajtásokat ismét 2-3 rügyre, a gyengéket pedig egy rügyrevágjuk vissza, vagy teljesen eltávolítjuk. A harmadik év tavaszán a 8-12 legerősebb hajtást megtartjuk , a gyenge vagy beteg hajtásokat pedig eltávolítjuk.

 čierne ríbezle

A ribizli metszése

Azegészséges és hosszú életet a ribizlibokrok rendszeres metszése biztosítja . A ribizli metszése a következőképpen történik:

  • ősszel és kora tavasszal vágjuk vissza a 4-5 éves, elöregedett és rosszul termő, illetve sérült, beteg és (a földig érő), földhöz közeli, elálló hajtásokat,

  • hagyjuk meg az erős egyéves hajtásokat, évente legfeljebb 2-3 ágat cserélve a fenti módon,

  • május végén és június elején távolítsa el a felesleges, halálos növekedést,

  • a nagyobb vágási sebeket oltványviasszal kenje be a gombabetegségek elleni védelem érdekében.

A ribiszke betegségei és kártevői

Aribizli nem annyira fogékony a betegségekre és kártevőkre ( kivéve a madarakat, amelyek szeretik a ribizlit).bogyókat), de ennek ellenére célszerű megfelelő mulcsozással és bokrosítással elkerülni az esetleges károkat. Melyek a ribiszke leggyakoribb betegségei és kártevői, és hogyan védekezhetek ellenük?

škodcovia ríbezlí

A leggyakoribb betegségek és kártevők a következők:

  • Botritisz: szürkepenész a virágokon, leveleken, szárakon és rügyeken. Fontos az érintett részek eltávolítása és az esti és éjszakai öntözés kerülése. Ez a penészgomba nedves és hűvös időben fejlődik a legjobban. Használja: Altela, Softguard immunitásaktiváló.

  • Lisztharmat: a levelek felső oldalán jelenik meg nedves körülmények között. A levelek felülete fehéres vagy szürkés színű, és begöndörödhetnek. A cserje megfelelő megvilágítása fontos megelőző intézkedés. Felhasználás: Flora Vita Citro, Floravita Coco, Bioton.

  • Ribizlirozsda: ez a gomba kétgazda - a fenyőn telel át, ahonnan tavasszal átterjed a ribizlire. Súlyos károsodás esetén a levelek megbarnulnak és lehullanak. Használat: Polyram WG.

  • Antracnózis: a ribiszkét érés közben megtámadó penészgomba. A penészfoltok kis, kör alakú foltként jelennek meg, fokozatosan megnagyobbodnak, és a gyümölcs elrohad. A legfontosabb a beteg növényi részek eltávolítása, valamint a kert tisztán tartása és a megfelelő nedvesség/szárazság arány biztosítása. Felhasználás: Polyram WG.

  • Levéltetvek: betegségterjesztő rovarok, amelyek ragacsos nyomokat hagynak, amelyek vonzzák a hangyákat. Eltávolítására természetes megoldások alkalmasak - ragadozók, pl. darazsak és bogarak, a levéltetvek táplálkozása, vagy vegyszeres permetszerek használata. Használja a Flora Vita Citro vagy a Floravita Coco növényt.

  • Ribizli atka: ez a kártevő a rügyek megduzzadását okozza, és bár fejlődnek, fokozatosan leállnak és elpusztulnak. Az érintett növényi részeket el kell távolítani. Használat: Flora Vita Citro.

  • Hernyók: gyakori kártevő, a ribiszke leveleit fogyasztja. Eltávolításuk mechanikai eszközökkel és vegyszeres permetezéssel célszerű. Használja a Lepinox Plus, BIOOL.

A ribiszke egészségének, életerejének és bőséges termésének megőrzése érdekében használjon megfelelő műtrágyákat. A ribizlitrágyázására számos termék van a kínálatunkban , próbálja ki például ezeket:

A cikk szerzője

Mgr. Lenka Krčmáriková

Mgr. Lenka Krčmáriková

Záhradkárstvo je mojím koníčkom už niekoľko rokov. Často mávam dilemu vo výbere vhodného postreku proti škodcom v našej záhrade. S eshopom lacnepostreky.sk som začala spolupracovať v septembri 2019 ako obsahový manager. S mojím tímom hľadáme komplexné odpovede na vaše otázky. Nenašli ste, čo ste hľadali? Ozvite sa mi na poradna@lacnepostreky.sk a možno práve váš problém bude témou ďalšieho blogu.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is  

Ajánlott készítmények