+421 915 420 295 +421 915 420 295 | H - P 9:00 - 16:00
Facebook Twitter Youtube Instagram
Olcsó spray-k - webáruház
0
Kosár
Košík
0 Ft

Menu

Fafúró rovarok

Fafúró rovarokFafúró rovarok

A kártevő jellemzői

Csíkos féreg (Anobium striatum Olivier)
A csíkos féreg 3-4 mm hosszú, sötétbarna, a fürtökön 10 sor egyenes és határozottan pettyezett barázdával. A bogarak tömeges rajzása június-júliusban történik, a bogarak többsége a kikelési helyen vagy annak közelében marad. A nőstény általában körülbelül 20 tojást rak le régi lyukakba, fahasadékokba vagy sima, de érdes felületre.a csíkos fakabóca elsősorban a tűlevelű fákat, ritkán a lombosokat is megtámadja., amelyet több éven át megmunkáltak és használtak (bútorok, hangszerek, gerendák, ablakok, ajtók, padlók ...) A szívfában rosszul fejlődik. Jellemzően a gerendákat csak a belső oldalon támadja meg. A házfalak és a gerendák külsejét nem károsítja. A lárvák hosszanti járatokat fúrnak a fában, amelyek nagy része a rugófa gyűrűiben összpontosul. A kifejlett lárva hossza eléri a 4 mm-t, alagútjának szélessége pedig ilyenkor általában 2-2,3 mm körüli. A fejlődés 1-3 évig tart, és függ a környezeti hőmérséklettől és páratartalomtól, valamint a fa tápláltsági állapotától.

Halálféreg (Anobium pertinax Linnaeus)
A halálféreg nagyobb, mint a csíkos féreg, és eléri a 4-5 mm-es hosszúságot. Az egész teste feketésbarna, csak a pajzson, mindkét hátsó szarvánál található aranysárga foltokkal. Egyébként hasonlít a csíkos faféregre. A bogarak májusban és júniusban repülnek a legtöbbet, és éjszakai életmódot folytatnak. A nőstények összesen mintegy 30 tojást raknak a csupasz fák zugaiba vagy régi folyosókba.a halálos ördögféreg főként a téli fagyoknak kitett, több éven át felhalmozott fákat fertőz, mind a tűlevelű, mind a lombos fákat.

Cserje ácsbogár (Hylotrupes bajulus L.)
10-20 mm hosszú, szurokbarna színű, a fürtök közepén két keresztirányú csíkkal. Csápjai a többi ácsbogárfajéhoz képest viszonylag rövidek, alig érik el a fürt közepét. Az ácsbogár a tűlevelű fák faanyagát támadja meg. A nőstény 80-200 petét rak a hasadékokba. A kikelt lárvák alagutakat ásnak a felszín alá, később mélyebbre fúródnak (jellegzetes nyikorgó hangot adva), a fertőzött fa végül szilánkká törik össze.a lárva 3-10 évig fejlődik (néha akár 15 évig is). A kirándulólyukak oválisak, legfeljebb 1 cm szélesek. A kifejlett ácsbogár legfeljebb 1 hónapig él.

Vonalas fakopáncs (Xyloterus lineatus Olivier)
A vesszős fakopáncs 3-4 mm hosszú. A fej és a pajzs barnássárga vagy vöröses színű, a fürtök halványsárgák, oldalt sötét hosszanti szegéllyel. A nőstény a törzs tengelyére merőlegesen, 5 cm mélységig fúr anyai járatokat, a lárvák járatai ezután merőlegesek az anyai járatra. ez a táplálkozási módszer nagymértékben roncsolja a fát. A lárva gyakran a Cetatocystis pilifera gomba micéliumával együtt található meg, amely a fa kék színűvé és ezáltal a folyosók feketévé válását okozza. A faféreg fejlődése 9-10 hétig tart. A faféreg minden tűlevelű fát károsít.

A Nagy Pilorita
E család képviselői félig megmunkált fába rakják petéiket. A lárvák fejlődése 2-3 évig tart. A kifejlett egyedek kifelé bábozódnak, 5-7 mm átmérőjű kerek lyukat hagyva maguk után. A leggyakoribb piloerita lárvák az Uroceus gigasL. és a Sirex juventusL., amelyek fenyő-, fenyő-, lucfenyő- és vörösfenyőfában telepednek meg. A kifejlett piloriták 12-40 mm-esek, fémes kék, fekete vagy feketéssárga színűek, és távolról nagy darazsakra vagy darazsakra hasonlítanak.

Fa hangyák
A favágóhangyák 7-14 mm-esek és feketék. Gyakran élnek szimbiózisban a faférgekkel és az ácshangyákkal, és olyan faanyagokon telepednek meg, amelyeket ezek a kártevők korábban megfertőztek. A hangyák gombákat és penészgombákat hurcolnak a fába, felgyorsítva a megrongált fa károsodását.

Ajánlott készítmények