+421 915 420 295 +421 915 420 295 | H - P 9:00 - 16:00
Facebook Twitter Youtube Instagram
Olcsó spray-k - webáruház
0
Kosár
Košík
0 Ft

Menu
Hírek » Tippek a begóniák megfelelő teleltetéséhez és gondozásához

11.11.2020

Tippek a begóniák megfelelő teleltetéséhez és gondozásához

Gyönyörű ablakdísz, amelyet a járókelők irigyelni fognak. Ültessünk romantikus begóniákat! Tanácsot adunk, hogy mit kerüljünk és mit figyeljünk meg. A begóniákat vagy dekoratív virágként ültetjük cserepekbe gazdag díszes lombozatuk miatt, vagy örökzöld cserjeként. A mi viszonyaink között a legismertebb a gumós begónia. Ezek díszítik belső tereinket, félárnyékos kerti ágyásainkat, erkélyeket és teraszokat. Hosszú virágzási időszak jellemzi őket (júniustól októberig), amely után fel kell készülni a téli pihenésre. Csak egy jól telelt begónia lep meg minket a következő szezonban elképesztő virágbőséggel.

Kvety v záhradke

a gumós begónia, a legismertebb szabadföldön termesztett faj sajátosságai

  • A fejlődés kezdetén lapos gumó alakul ki a talajban, amelyből fokozatosan vastagabb húsos szár és rövid, aránytalan levelek nőnek ki

  • Ennek a begóniának a levelei szív alakúak, hegyes végűek és erősen fogazott szélűek

  • A virágzat feltűnő piros, narancssárga, fehér vagy lazac színű

  • Legfeljebb 50 cm magasra nő meg. A virágzáshoz világos, meleg élőhelyrevan szüksége , de közvetlen napsütés és túlzott öntözés nélkül. 25 °C-os maximális hőmérséklet mellett a magasabb páratartalmat kedveli.

  • Nem szívós, ezért fontos a helyes teleltetési eljárás.

    listy begónie

Figyelem
abegóniák nagyon törékeny és törékeny növények. Óvatosan bánjon a szár- és levélrészekkel. Ne felejtse el rendszeresen ellenőrizni és eltávolítani az elhalt virágokat.

A tippünk
avegetációs időszak vége előtt az sem mindegy, hogy milyen műtrágyát választ a begóniák számára. Szeptember végén fokozza a gumók érését egy olyan őszi általános műtrágyával, amely alacsony nitrogén- és magas káliumtartalmú. A műtrágya a téli időszak előtt és fényhiány esetén is biztosítja a jó kondíciót és az egészséges megjelenést.

Mit kell tennem a begóniák teleltetésénél?

zasnežené begónie
  • Október vége körül hagyja abba az öntözést

  • Ezután távolítsa el az egész fürtöket, gumókat és gyökereket az aljzatból. Tisztítsa meg őket

  • A következő szezonra való előneveléshez fontolja meg asemleges pH-jú, természetes, préselt kókuszdió szubsztrátumot mindenféle beltéri és balkonvirág számára

  • A hajtások föld feletti részeit 5 cm-re vágjuk le, és hagyjuk megszáradni, majd a száradás során fokozatosan távolítsuk el.

  • Csak egészséges és sértetlen gumók maradnak, amelyeket szükség szerint hagyunk kiszáradni. Ideális esetben egy üres tálcában, jól szellőző helyen kell elhelyezni őket

  • Helyezze a begóniákat száraz és könnyen áteresztő aljzatú ládába, lazítsa fel alaposan a talajt a Gardena balkonkertészszerszámkészletével

  • Februárkörül távolítsa el a gumókat, tisztítsa meg őket, és készítse elő abegóniák kiültetését. A begóniák magról történő ültetéséről is tájékozódjon, például a jól ismert, korábban nyári növényként termesztett viaszbegónia esetében.

Mikor kezdjük el a begóniák átültetését?

Az előültetés legkésőbb februárban kezdődik. Az ültetés előtt csírázniuk kell, és nedves, meleg környezetben tartjuk őket. Az egészséges fejlődéshez az elültetett gumóknak 18-20 °C körüli levegőhőmérsékletre van szükségük. Mindig nagyobb edénybe ültetjük át őket, mint amelyben átteleltek, ideális esetben vízelvezető lyukakkal ellátott edénybe. Amikor már nem fenyeget a fagy veszélye, elkezdjük a balkonokon edzeni őket.

Rozkvitnutá begónia
Tiszteletben tartjuk, hogy meleg helyre van szükségük a szabadban, de ismét fokozott páratartalommal.

A begóniák metszésére is atavasz a legalkalmasabb időszak. Rendszeresen távolítsuk el az elhasznált, elhalt virágokat és leveleket.

A tenyészidőszak elején támogassa őket Proboronnal, egy nitrogéntartalmú folyékony műtrágyával. A virágok virágzása érdekében már májusban célszerű szuperfoszfátot juttatni a talajba.

Vigyázzon a következő betegségekkel és kártevőkkel

Alisztharmat, a szürkepenész és a fekete gyökérrothadás a begóniák fő veszélyei. Kezelje a begóniát gombaölő szerrel vagy gombaölő szerrel kompatibilis készítménnyel.

Végezetülemlékeztetünk arra, hogy a begóniák egészsége érdekében tartsuk be a rendszeres öntözést, de ne úgy, hogy a szubsztrátum átnedvesedjen. A túlöntözött begóniák gyakori jelzője a szúnyogok a talajban. A második kockázat a begöndörödött levelek. Ez is előfordul a fokozott hőmérséklet-változás vagy a nem megfelelő trágyakombináció esetén. Tápláljuk őket időnként humáttal, mikorrhiza gombákkal, ami javítja a növény védekezőképességét és stresszel szembeni ellenálló képességét.

A cikk szerzője

Mgr. Lenka Krčmáriková

Mgr. Lenka Krčmáriková

Záhradkárstvo je mojím koníčkom už niekoľko rokov. Často mávam dilemu vo výbere vhodného postreku proti škodcom v našej záhrade. S eshopom lacnepostreky.sk som začala spolupracovať v septembri 2019 ako obsahový manager. S mojím tímom hľadáme komplexné odpovede na vaše otázky. Nenašli ste, čo ste hľadali? Ozvite sa mi na poradna@lacnepostreky.sk a možno práve váš problém bude témou ďalšieho blogu.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is  

Ajánlott készítmények